KURBAN BAYRAMI İÇİN BIÇAKLAR HAZIR

Kurban Bayramı'na günler kala vatandaşları ''bıçak'' telaşı sardı. Tarihi Kapalı Çarşı'da yıllarını bu sanata veren ustalar, yaklaşan bayram öncesi bıçakları bilemeye başladı.

27 Ekim 2011 Perşembe 13:17
KURBAN BAYRAMI İÇİN BIÇAKLAR HAZIR

Kurban Bayramı'nın vazgeçilmezleri arasında yer alır bıçaklar. Kimileri yeni alır kimileri ise evinde bayram için sakladığı bıçakları ustaların maharetleri ellerine bırakıverir. Her bayram olduğu gibi bu yıl da vatandaşları bıçak telaşı alır gider. Bir yıl boyunca bıçak yapan ustalar ise zor ve meşakkatli işlerine ara vererek, bıçakları bilemekle meşgul olmaya başlarlar. Kolay gibi görünen bu zanaat aslında asırlardır bir geleneğin yaşatılmasına da vesile olur.

Tarihi Kapalı Çarşı'da küçücük iş yerlerindeki bıçak ustaları bir nevi bayram öncesi hatırlanmanın mutluluğunu yaşarlar. 57 yıldır bıçak sanatı ile uğraşan 73 yaşındaki Ahmet Şahin tam 6 yaşından bu yana bıçak yapıyor. Mesleği babasının emaneti olarak gördüğünü söyleyen Ahmet Şahin, ''Sayımız giderek azalıyor. Benim gibi çok az usta kaldı. Artık fabrikasyon işi çıkınca bıçakçıların da durumu kötüye gitmeye başladı. Bir de yurt dışından ucuz gelen ürünler işlerimizi bayağı etkiledi. Ama yine de pes etmiyoruz. Önemimiz azalsa da hala bizlerden alışveriş yapan insan sayısı azalmadı'' dedi.

Kurban Bayram öncesi bıçakları biletmek isteyenlerin akınına uğradıklarını kaydeden Şahin, şöyle konuştu: ''Bu dönemde bıçak yapma işine ara veririz. Çünkü halkımız bıçaklarını biletmeye getirir. 2-3 lira alır göndeririz. Ayaküstü sohbet eder işlerini halletmiş oluruz.''
50 yıllık bıçak ustası Ejder Biber ise günlük 50-60 kişinin bıçak bilettiğini ifade ederek, bir geleneği yaşattıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv