1 YILDA, 2 BİN 416 SAAT GÜNEŞ ALIYORUZ

Güneş enerjisi ile elektrik üretecek iller arasında bulunan Kahramanmaraş’ta bir yıl içerisinde toplam 2 bin 416 saat güneş alıyor

15 Ekim 2011 Cumartesi 20:02
1 YILDA, 2 BİN 416 SAAT GÜNEŞ ALIYORUZ
Uzun zamandan bu yana beklenen güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek enerji bölgeleri belirlenmesinin ardından yatırım çalışmalarına başlayan üreticiler, illerin saatlik ne kadar güneş aldığını hesaplamaya başladı. Yılın 12 ayı belli derecelerde güneş alan Kahramanmaraş ise yatırımcıların iştahını kabartıyor.  

Güneş enerjisi ile elektrik üretecek iller arasında en çok elektriği Konya alınken bunu Van ve Mersin takip etti. Konya’ya 92 megavat (MW) hak verilirken Van’a 77, Mersin'e ise 35 megavatlık başvuru hakkı tanındı.

Reel sektör yatırımları ile ekonomisini büyüten ve Türkiye’nin 9. büyük elektrik kullanıcısı olan Kahramanmaraş, 38 il arasında güneş enerjisi ile elektrik üretecek. Son 10 yılda yüzde 400 büyüyen ekonomisi yanı sıra aldığı teşvik ile yeni atılımlar yapan Kahramanmaraş, uzun zamandan bu yana beklenilen güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek enerji bölgeler arasında yer aldı.

Senelik 2 bin 416 saat güneş alan Kahramanmaraş, 38 il arasında yer alarak güneş enerjisi ile elektrik üretecek. Yerli ve yabancı yatırımcıların heyecanla beklediği Türkiye güneş enerjisi yatırım haritası ve elektrik bağlantı noktaları netleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı güneş enerjisi yatırımlarının yapılacağı bölgeleri ve şehirleri belirleyerek yatırımcıların bilgisine sundu. Yeni hazırlanan ve yayınlanan haritaya göre güneş enerjisinden elektrik üretmek için sadece 27 bölgede 38 ile izin çıktı. En yüksek kapasite 92 megavat (MW) ile Konya'ya verildi. Van'a 77, Mersin'e ise 35 megavatlık başvuru hakkı tanındı. Güneş enerjisinde, Türkiye genelinde kurulu güç 600 MW'ı geçemeyecek. Sektöre 2 milyar Euro civarında yatırım yapılması bekleniyor.

KAHRAMANMARAŞ’IN AYLARA GÖRE ALDIĞI GÜNEŞ SAATİ İSE ŞÖYLE

Ocak; 67. 12 Saat                              Temmuz; 355 Saat

Şubat;62 Saat                                     Ağustos; 305 Saat

Mart;133 Saat                                     Eylül; 252 Saat

Nisan;207 Saat                                    Ekim; 172 Saat

Mayıs; 265 Saat                                   Kasım; 193 Saat

Haziran;310 Saat                                  Aralık; 97 Saat

Anahtar Kelimeler: güneş enerjikahramanmaraş
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv