Maraş Biberi mezatı

Kahramanmaraş'ta tescilli Maraş Biberi, Ahi Evran duasının yapıldığı mezatla çiftçiden alındı.

Maraş Biberi mezatı

Kahramanmaraş'ta tescilli Maraş Biberi, Ahi Evran duasının yapıldığı mezatla çiftçiden alındı.

Odun Ambarı Biberiler Caddesi'ndeki biber işleme enamına götüren çiftçilerin ilk biberlerinin alımı için Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Maraş Biberi Küme Derneği işbirliğinde mezat düzenlendi.

KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu, Maraş Biberi'nin başta rengi olmak üzere aroması ve acılık oranı ile dünyanın en kaliteli biberi olduğunu belirtti.

Maraş Biberi'nin Kahramanmaraş'ın yanında Gaziantep, Hatay, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa'da da yetiştirildiğini ve bu 6 ilde üretilen biberin Türkiye üretiminin yüzde 83'üne tekabül ettiğini kaydeden Balcıoğlu, şunları kaydetti:

"Kahramanmaraş'ta üretilen biber ise Türkiye üretiminin yüzde 62'sine tekabül ediyor. Yıllara göre değişiklik gösterse de 30 bin ton civarında bir üretim yapıyoruz ve şükürleri olsun Türkiye'nin dört bir tarafına ulaştırıp insanların sofralarına lezzet katmaya devam ediyoruz. Bu işle ilgili kırsal alanlarda 20 bin aile geçimini sağlıyor."

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Maraş Biberi'nin yörenin toprağı, havası, suyu ve güneşiyle buluşarak çok farklı aroma ve lezzet sunduğunu söyledi.

Güngör, "Biber, antioksidan özelliğiyle kansere karşı etkili, C vitamini deposu olan sindirim sistemini de kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir. Biberle Maraş, ayrılamayan ikilidir. 'Biber' dediğimizde Maraş, 'Maraş' dediğimizde de kırmızı biberimiz aklımıza gelir. Bugün yılık ilk hasadını görüyoruz. Bu biberin buraya gelene kadar çok önemli bir yolculuğu, bir zahmet, bir emeği var."

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir, Mehmet Cihat Sezal, İmran Kılıç, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan'ın da katıldığı mezatta Kur'an-ı Kerim okunup Ahi Evran Duası yapıldıktan sonra çiftçiden biberler alınmaya başladı.

70 biber işleme tesisinin bulunduğu Kahramanmaraş'ta Maraş Biberi kalitesin göre yaş biberin kilosu 2.8 liradan, çöplü tüm biber 13 liradan, parçalanmış biber ise 16.5 liradan alıcı buluyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2020, 12:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER