Ünal, “Azerbaycan’ın Şuşa kenti ile kardeş şehir olalım”

Ünal, “Azerbaycan’ın Şuşa kenti ile kardeş şehir olalım”

AK Parti Grup Başkanvekili ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Azerbaycan’ın Şuşa kenti ile kardeş şehir olalım.” dedi.

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzerine Kahramanmaraş’a gelen Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ü makamında ziyaret ederek yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında bilgi aldı.

Belediye ziyaretinin ardından Vali Ömer Faruk Coşkun’u ziyaret eden Ünal, akabinde kent meydanı yapımı için start verilen çalışmaları yerinde inceledi. İnşaat alanında projeyi inceleyen Ünal, daha sonra Trabzon Caddesi’nde esnafları ziyaret ederken, vatandaşlarla da sohbet etti.

Azerbaycan’ın Şuşa şehri ile Kahramanmaraş’ın kardeş şehir olması yönünde girişimlerin olduğunu hatırlatan Ünal, şunları kaydetti:

“Şuşa bir kültür ve sanat şehridir, birçok şair ve edebiyatçının çıktığı şehirdir. Şuşa kültür ve edebiyat olarak Kahramanmaraş’a çok benziyor. Bizde diyoruz ki, inşallah Azerbaycan’ın Şuşa kenti ile kardeş şehir olalım. Bununla ilgili de çalışmalara başladık ve en kısa zamanda bunu resmileştireceğiz.”

Kahramanmaraş için yapılan projeler içerisinde kendisi için en sevdiği projenin Ali Kayası projesi olduğuna ifade eden Ünal, şunları söyledi:

“Belediye başkanımızın sunumunu izledik. Özellikle valilik ve kent meydanı projesini büyük bir heyecanla bekliyoruz. Projelerin arasından en sevdiğim Ali Kayası oldu. Türkiye açısından da orası çok ciddi bir güzergah olur. Bir taraftan EXPO 2023, diğer taraftan bu projeler kente vizyon katacaktır. Alışveriş merkezi anlayışımızdan çıkıp, eski şehir kültürümüzde var olan çarşı anlayışımıza tekrar dönmeyi hedefliyoruz. Şehirde yaşayan insanlarında bu meydanda bütün ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, hem kültür sanat faaliyetlerine katılabilecekleri hem alışverişlerini yapacakları hem de Kahramanmaraş’ın şehir mimarisinin somutlaşmış halini ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Bu açıdan Meydan Projesi, bizim için çok önemli. Daha önceki emniyet müdürlüğünü yıkarak belediyenin karşısına bir meydan ve cami yapıldı. Şu an orası da bir gençlik merkezine dönüştürülüyor. Ulaştırma bakanlığımızla birlikte yürüttüğümüz çalışma neticesinde bir proje ürettik. Buda, Kahramanmaraş’ta olan tünellerin yanına radyo istasyonu kurmak ve tünele girenlere buradan ünlü yazar ve şairlerin şiirlerini dinletmek. Bununla ilgili çalışmalarımı yürütüyoruz.”

Ünal’a İl Başkanı Fırat Görgel, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara, AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu ve partililer eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER