EXPO 2023 alanında Dünya Çevre Günü kutlandı

EXPO 2023 alanında Dünya Çevre Günü kutlandı

Onikişubat Belediyesi ve KSÜ ile işbirliği içerisinde 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle EXPO 2023 Rekreasyon Alanında doğa dostu program gerçekleştirildi.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, EXPO 2023 sunumu yanı sıra, baraj göletine yapacakları Rubber Dam sisteminden, çevre sağlığı ve sorunlarıyla ilgili Belediye çalışmaları hakkında bilgi verdi.

5 Haziran “Dünya Çevre Günü” çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek ve halkın katılımını geliştirmenin yanı sıra üretmek için kutlanan bir gün olması için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Mahçiçek, şunları kaydetti:

“Sütçü İmam Üniversitemizde hocalarımızın öncülüğünde gençlerle bu programı gerçekleştirerek onlarda bir farkındalık oluşturmak istedik. Bildiğiniz üzere EXPO 2023 Kahramanmaraş’ın ana teması “Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık” idi. 789.000 metrekare rekreasyon alan içerisinde, 577.000 metrekare yeşil alanda ağaç, endemik bitki türü, çalı ve çalı formunda binlerce çeşitliliğe sahip bitkilerden oluşacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yönetmeliğine göre bir şehirde kişi başına düşmesi gereken yeşil alan miktarı en az 15 metrekaredir. Türkiye’de kişi başına yeşil alan ortalamasının 6.2 metrekaredir. EXPO 2023 Rekreasyon Alan projemizin tamamlanmasıyla Onikişubat ilçemizde her vatandaşımıza 15 metrekare yeşil alan düşecek. Belediyemiz tarafından 2014 yılından bu yana 309 park ve 16 butik park olmak üzere toplamda 325 parkı yeşil alanlarıyla birlikte ilçemize kazandırdık. EXPO 2023 alanımızda kıyı oluşturan baraj göleti, yaz aylarında oluşan kuraklık nedeniyle sularının çekilmesi çevre açısından kötü görüntüler oluşturmaktaydı. Ekolojik denge, bitki ve hayvan çeşitliliği açısından da tehlike arz etmekteydi. EXPO 2023 Rekreasyon alanımızın kurulumu ile birlikte çevre düzenleme ve imar planlama çalışmalarımız başlatıldı. 3.5 milyon metreküp alanda gölet temizliği yapılmıştır. Baraj göleti, görüntü kirliliği ve ekolojik açıdan doğal dengesine kavuşturulmuştur. Yapacağımız Rubber Dam ile birlikte gölette su seviyesi her mevsim sabit tutularak görsel güzelliğinin yanı sıra ekolojik dengeye de katkı sağlanacaktır. Görüldüğü üzere biz yarınlara nasıl bir dünya bırakmak istediğimizi biliyor ve ona göre projeler üretiyoruz. Bu konuda halkımızın bilinçlenmesi çok önemlidir. EXPO 2023’te hedeflediklerimizden birisi de bu doğa ve çevre bilincini halkımıza kazandırmak ve sürdürülebilir hizmetler ile devamlılığını sağlamaktır. Öğrencilerimiz burada öğrendikleri uygulamaları hayatlarına tatbik edecekler ve ailelerine de öğretecekler. Bugün buraya katılan tüm öğrenci, öğretmen, üniversite hocalarımız, gazetecilerimiz ve davetlilerimize teşekkür ediyorum.”

Öğrenciler tüm gün aldıkları eğitimler ve fidan dikme sonrası Arasta Çarşısı içerisinde verilen mini konser verildi. Öğrenmenin ve eğlencenin bir arada olduğu programdan memnun ayrılan öğrenciler üniversiteye ve Başkan Mahçiçek’e teşekkür etti.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve İmran Kılıç, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, KSÜ Rektörü Niyazi Can, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara ve çok sayıda davetli katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner483