DOKMER düzenlenen törenle açıldı

DOKMER düzenlenen törenle açıldı

Onikişubat Belediyesi ile hayırsever iş insanı Alper Topçuoğlu’nun annesi ve babası adına destek verdiği Hamidiye-Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin (DOKMER) açılışını gerçekleştirildi.

Pandemi tedbirleri kapsamında açılışı ertelenen Hamidiye-Bekir Topçuoğlu Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 21 Mart Down Sendromlular gününde düzenlenen törenle açıldı.

DOKMER’de düzenlenen etkinlikte protokol ile bir araya gelen Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, down sendromlu çocuklar ve aileleri ile eğlenceli dakikalar yaşadı.

Down sendromlu çocuklar için festival havasında geçen etkinlikte öğrenciler kendi yaptıkları kurabiye ve pastaları süslerken, boyama etkinlikleri yaptı. Merkezde hazırladıkları yağlı boya resimlerinin de sergilendi.

Kahramanmaraş Down Sendromu Dernek Başkanı Zeynep Yerhan, pandemi nedeniyle 1 yıl gecikmeli bir açılış yaptıklarını belirtti.

2014 yılında kurulan derneklerinin bir merkezinin olmadığını dile getiren Yerhan, şunları söyledi:

“Evlerde bir araya geliyorduk. Özel gereksinimli çocuklarımız için en donanımlı, en kapsamlı Down Eğitim Merkezi’ndeyiz bugün. Bu binanın temel atma töreninde gözyaşlarımızı tutamamıştık. Geçen hafta aldığımız eğitim ruhsatıyla aynı gözyaşlarını yine akıttık. Hayallerimiz vardı çocuklarımıza dair onlar burada gerçek oldu. Dünyaya gelmesinden itibaren okul öncesi ve okul sonrası eğitimlerle, tüm hayatı boyunca yanında olduğumuz çocukların bir birey olarak görülmesi ve yetişmesi için çaba sarf ediyoruz. Bu istediğimiz bir ayrıcalık ya da lütuf değil. Her çocuğumuzun yaşamıyla elde ettiği bir haktır. Bu imkanı bize tanıyan Başkanım Hanefi Mahçiçek’e çok teşekkür ediyorum. Tabi buranın finansını sağlayan hayırsever iş insanımız Alper Topçuoğlu’na da hassaten teşekkür ediyorum.”

Onikişubat Belediye Başkan Hanefi Mahçiçek, Onikişubat Belediyesi olarak eğitime önemli destekler verdiklerini ifade etti.

Kendilerinin sadece bu özel çocuklarımızın mücadelesine bir nebze destek vermiş olduklarını hatırlatan Mahçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer siz güzel bir iş yapacaksanız Cenab-ı Hakk’ın yardımı her zaman yanınızda oluyor. Biz bu okulu yaparken bunu yaşadık. Geçmiş dönemde milletvekili olan rahmetli Ali Topçuoğlu’nun bize Alper Topçuoğlu’nu yönlendirmesiyle projemizden bahsettiğimiz Alper Bey teklifsiz bir şekilde kabul etti ve bu güzel tesisi ilçemize kazandırdık. Bugüne kadar Onikişubat Belediyesi olarak eğitime birçok destek verdik. Okullardan bilgi kültür evlerine, kitap ve kırtasiye yardımından tablet desteğine kadar ciddi yatırımlar yaptık. Ama bizim için bunların içerisinde en müstesna olan engelli çocuklarımız için yaptığımız Kısa Süreli Engelli Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi (KIYAM) diğeri de burası yani DOKMER. Bu aileler ve annelerimiz çocukları ile beraber bizim için çok önemli. Bu çocuklarla beraber olmak, onları eğitmek ve topluma kazandırmak kolay bir iş değil. Elleri öpülesi annelerimizdir. Biz de sadece onların bu mücadelesine bir miktar destek vermiş olduk ve bu güzel tesisi yaptık en mükemmel şekilde. Burası bir okul bir rehabilitasyon merkezi ve yaşam alanı. İnşallah çocuklarımız ve aileleri güzel tesisimizden istifade edecekler ve toplumumuz arasına katılacaklar. Biz güzel işleri yapmaya devam edeceğiz. Yakın bir zamanda otizmli çocuklarımız için de bir merkez yapacağız onun da müjdesini buradan vermiş olalım. Programımıza teşrifleriniz için hepinize çok teşekkür ediyorum.”

Canlı müzikle eğlenen, oynayan çocuklar, umudun simgesi balonlarını gökyüzüne uçurdular. Sahneden bir an olsun ayrılmayan down sendromlu çocuklar renkli görüntülere sahne oldu.

Açılışa, Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Gökşen, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Gül Çitil Okur, Onikişubat İlçe Başkanı Selçuk Sinan Ak ve vatandaşlar katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER