7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı Açıldı

7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı Açıldı

Şiirin ve edebiyatın başkenti Kahramanmaraş’ta düzenlenen 7. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı düzenlenen törenle açıldı.

200 yazar, 150 yayınevi, binlerce eser, yer aldığı 7. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı KAFUM alanında Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı tarafından verilen Mehteran konseriyle başladı.

Türk edebiyatının önemli şair ve yazarlarından Mustafa Tatçı, Kahramanmaraş’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Tatçı, “Kur’an’ı, alemi ve insanı okumak hakikate götürür. Ben ilk kez geldiğim bu edebiyat şehrinde olmaktan, üstadım Abdurrahim Karakoç’un memleketinde bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan bu güzel fuar, gönül kitabından okumaya vesile olsun diyorum.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş’ın şiir ve edebiyatın başkenti olduğunu hatırlatarak, “bu potansiyelini hem bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Şiir ve Edebiyat Günleri’nde, hem de açılışını gerçekleştirdiğimiz 7. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’yla bir kez daha ispatlamıştır. Türkiye’nin en büyük kitap fuarlarından birini oluşturduk. İnşallah başta çevre illerimizden olmak üzere 200 bine yakın ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

Düzenlenen etkinliklerin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılımda önemli bir rol oynayacağına dikkat çeken Güngör, “Şehrimizin potansiyelini UNESCO ile artıracağız. Her yıl büyüterek devam ettiğimiz uluslararası ölçekteki, Şiir ve Edebiyat, Kitap ve Kültür Fuarı, Edebiyat Yolu Bisiklet Yarışması, Aşıklar Ozanlar Festivali gibi onlarca etkinlik inşallah bu yolculuğumuzu güçlendirecek. Fuarımızın hemşehrilerimize, ülkemize ve tüm edebiyat dünyasına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Açılışa katılan AK Parti Milletvekili Ahmet Özdemir ise, “7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı’nın hayırlı olmasını diliyorum. Tabi burada ciddi bir emek var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör nezdinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve protokol üyelerinin katılımıyla 7. Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7’incisi gerçekleştirilen Kitap ve Kültür Fuarı, 22 – 31 Ekim tarihlerinde, 09.00 ila 21.00 saatleri arasında kitap severlere hizmet vereceği bildirildi.

7. Uluslararası Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarının açılışına, Vali Ömer Faruk Coşkun, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Özdurhan, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş da yer aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER