banner422

AKEDAŞ’tan sayaç okuma açıklaması

AKEDAŞ, üç aylık süreyle sayaç okumama işleminin tüm abonelerde değil sadece idare tarafından tedbir amaçlı kapatılan ve karantinaya alınmış aboneler için geçerli olduğunu belirtti.

AKEDAŞ’tan sayaç okuma açıklaması

AKEDAŞ, üç aylık süreyle sayaç okumama işleminin tüm abonelerde değil sadece idare tarafından tedbir amaçlı kapatılan ve karantinaya alınmış aboneler için geçerli olduğunu belirtti.

 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de koronavirüsle etkin mücadele kapsamında alınan kararlar bir bir uygulamaya girdi.

Türkiye’deki elektrik abonelerinin mağdur olmaması için yeni bir karar alan Enerji Piyasası Denetleteme Kurumu (EPDK) bazı abonelerin sayaçlarının 3 ay süreyle okuma işleminin olmayacağını, son iki yılda aynı dönemde kullandığı sarfiyatın ortalamasının fatura edileceğini belirtmişti.

Kahramanmaraş ve Adıyaman’ın Enerji Dağıtım işlemini yürüten Akedaş Elektrik Dağıtım A.Ş ise özellikle sosyal medyada bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için sayaç okumama işleminin tüm aboneleri kapsamadığını belirterek konuya açıklık getirdi.


 

Karara ilişkin yazılı bir açıklamada bulunan AKEDAŞ, Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla EPDK tarafından elektrik sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme olan ve sınırlı bir süre için uygulanacak olan ‘Kıyasen Fatura Düzenlemesi’ uygulaması getirildiğini ifade etti.

 

Bu uygulama tüm sayaç okumalarında değil sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlarda gerçekleştirileceğine dikkat çekti.

 

AKEDAŞ sayaç okuma konusunda şu bilgileri paylaştı:

“Elektrik dağıtım hizmeti vermiş olduğumuz Adıyaman ve Kahramanmaraş İlleri genelinde idari kurumlar tarafından alınmış herhangi bir karantina uygulaması kararı bulunmadığından dolayı dağıtım bölgemizde halihazırda “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” uygulaması yapılmadan rutin sayaç okuma işlemlerine gerekli tüm tedbirler alınmış şekilde devam edilmekte olup ancak yukarda bahsedilen durumların oluşması halinde bu yönteme başvurulacaktır. EPDK tarafından duyurulduğu üzere Elektrik faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesinin detayları şu şekildedir: Kurumumuz (EPDK) tarafından yapılan Kıyasen Fatura Düzenlemesinin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır. Alınan kararla vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde ilave bedel çıkartılması söz konusu değildir. Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma, sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği durumları ortadan kaldırmak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır. Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında elektrik faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır. Özellikle tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeni ile geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını arttıracağı endişesi ise yersizdir. Şöyle ki geçmiş aylar değil geçmiş 2 yılın aynı tüketim döneminin ortalaması üzerinden hesap yapılacağı, geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza Ocak veya Şubat tüketimleri baz alınarak Haziran ayında fatura çıkartılamaz.”

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER