ATLI CİRİT’TE ŞAMPİYON ERZİNCAN

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Cirit Ligi yarı final 14 Ekim 2011 müsabakaları ilimizde tamamlandı.

18 Ekim 2011 Salı 14:28
 ATLI CİRİT’TE ŞAMPİYON ERZİNCAN

Cuma günü başlayan açılış töreni sonrası başlayan müsabakalarda üç takım kıyasıya mücadele etti.

Üç gün süren ve Pazar günü sona eren müsabakalarda Erzincan Atlı Cirit Spor Kulübü birinci olurken, Uşak Paşacıoğlu Atlı Cirit Spor Kulübü ikinci, Manisa Selendi Atlı Cirit Spor Kulübü ise üçüncü oldu.

Kıyasıya devam eden müsabakaların sonunda dereceye girerek 1. olan Erzincan Atlı Cirit Spor Kulübü’nün kupasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, 2. olan Uşak Paşacıoğlu Atlı Cirit Spor Kulübü’nün kupasını Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdür Mehmet Karadutlu ve 3. olan Manisa Selendi Atlı Cirit Spor Kulübü’nün kupasını ise AK parti Gençlik Kolları Başkanı Av. Fırat Görgel verdi.

Müsabakalara ilginin oldukça yoğun olduğu gözlendi. Kahramanmaraş'taki müsabakada birinci olan Erzincan temsilcisi Antalya'da düzenlenecek Türkiye Şampiyonası'nda mücadele edecek.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali İhsan Kabakcı, yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta ilk kez düzenlenen müsabakaların kentte cirit sporunun daha yakından tanınmasına vesile olduğunu söyledi.

3 gün boyunca süren müsabakalara ailelerin çocuklarıyla gelerek kahramanlık ve savaş oyunu olarak bilinen atlı cirit sporunu ilgiyle izlediğini belirten Kabakcı, şöyle konuştu:

''Anadolu'da asırlarca oynanmış olan ve belki de yarışmalar arasında sportmenlik ve centilmenlik açısından en önde gelen bir spor dalı olan atlı ciritçiliği yıllar sonra Kahramanmaraş'ta gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm geleneksel spor dalları yaşatılmalıdır, cirit ise özellikle özenle yaşatılmalıdır. Çünkü cirit, milletimizin asaletini, büyüklüğünü, zekasını, çevikliğini, yüksek ahlakını o kadar güzel ortaya koyan bir spor dalıdır ki, yaşatmak bir yana bunun dünyaya tanıtılması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır.

Biz bu anlamda Kahramanmaraş'ta böyle bir organizasyona ev sahipliği yaptık. Gençlerimizde bir bilinç oluştu. Çok büyük keyif alındı. Bu sporu tekrar gündeme getirmek önemliydi, bunu başardık. Ata sporlarımızı kim yaparsa yapsın kültürümüzü yaymak ve canlı tutmak adına desteklemeye devam edeceğiz. Bu spor Kahramanmaraş'ta yıllar önce bir meydanda yapılıyordu, şimdi tekrar gündeme getirdik. Bu bir başlangıç oldu.''

Haber: Gökhan Dökücü

Anahtar Kelimeler: ata sporucirit
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv