SONULUM YOLU HASTALIKLARI ARTTI

Mevsim dolayısıyla yaşanan soğuk hava gribal enfeksiyonlara sebep oluyor

16 Ocak 2012 Pazartesi 15:46
SONULUM YOLU HASTALIKLARI ARTTI
Kış hastalıkları dendiğinde akla ilk gelenler mevsimsel değişikliklerden doğan veya sıklığı artan hastalıklardır. Yani enfeksiyon hastalıkları, bir diğer deyişle mikrobik hastalıklardır. Sonbahar ve kış aylarında havanın soğuması, hava kirliliğinin artması, toplu ve sıkışık ortamlarda yaşam, bu hastalıkların oranını artırmaktadır.

 

Konuyla ilgili olarak Kahramanmaraş Yenişehir Devlet hastanesi Acil Uzmanı Bekir Dağlı, yaklaşık bin hastanın müracaat ettiği acil serviste yarısının solunum yolu hastalıkları olduğunu söyledi.

 

Dağlı, “Özellikle çocukların sonulum yolu hastalıklarından korumak için, elle temas, öksürük ve hapşırıkla (damlacık yolu) korumak için ellerin sık yıkanması gereklidir. Eller en az 20 saniye ılık suyla yıkanmalıdır. Hasta çocuklara öksürürken elini değil dirseğini kullanması öğretilmelidir. Çünkü gribal hastalıklar dokunarak bulaşır.” Dedi.

 

Her şeyden önce istirahat, mümkünse yatak istirahatı önemli olduğunun altını çizen Dağlı, “İstirahat ile beraber doktor tavsiyesi ile alınacak ilaçlar, hastalığın hafif atlatılmasına yardımcı olur. Yeteri kadar sıvı alınması sinüslerdeki ve göğsünüzdeki ifrazatın daha az birikmesine ve vücuttan daha kolay temizlenmesine yardım eder. Ayrıca suda eritilerek hazırlanan anti-gribal ilaçlar sıvı alımını arttırdığı ve hızlı etki gösterdiği için kullanmaya uygundur. Solunum yolu hastalığının ilacı olan portakal, mandalina, greyfurt, limon ve narenciyeyi tüketilmesinin önemlidir” Diye konuştu. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv