MEMİŞ ''KAMU ÇALIŞANLARI ALAMADIKLARI HAKLARINI SENDİKALARI VASITASIYLA ALACAKLAR''

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının bugüne kadar sağlıkta dönüşüm projesine paydaş olamadığını, özlük haklarında iyileştirme yapılamadığını söyledi.

27 Kasım 2011 Pazar 00:27
MEMİŞ ''KAMU ÇALIŞANLARI ALAMADIKLARI HAKLARINI SENDİKALARI VASITASIYLA ALACAKLAR''
 Memiş, Sağlık Sen Kahramanmaraş Şubesi tarafından Saffron Otel'de düzenlenen istişare toplantısında yaptığı konuşmada, sendika olarak Türkiye'de demokrasi taşlarının yerine oturtulması konusunda yapmış oldukları hizmetler ve eylemlerle birlikte ülkenin önünü açacak çalışmalar da yaptıklarını belirtti. 

Referandumla birlikte kamu çalışanlarına toplu iş sözleşmesi hakkının getirildiğini hatırlatan Memiş, yıllardır meydanlarda ''görüşme değil toplu sözleşme'' nidası atanların maalesef referandumda ayrı kampanyalar başlatmak kaydıyla kendi mensuplarına ve sendika üyelerine ihanet ettiğini savundu. 
Memiş, ''Kamu çalışanlarının hükümetlerin iki dudağı arasından kurtarılması adına verilen toplu sözleşme hakkını kamu çalışanları adına tarihi bir dönüm noktasıdır. Bu çok önemliydi ve başarılı olundu. Bundan sonra inşallah kamu çalışanları alamadıkları haklarını sendikaları vasıtasıyla alacaklar'' diye konuştu. 
Sağlıkta dönüşüm projesi kapsamında Sağlık Bakanlığının 74 milyon insana verdiği hizmetten halkın memnun olduğunun her zaman görüldüğünü anımsatan Memiş, ''Ancak bu hizmeti kısıtlı sayıda verilen sağlık çalışanlarının hakları aynı oranda maalesef verilmedi. Sağlık çalışanlarına memnuniyeti sorulma gereği bile bulunulmadı. Bundan önceki dönemde 7 yıllık süreçte toplu sözleşmelere oturan Kamu-Sen, maalesef görüşmelerde çalışanlarının hiç bir sorunu masaya getirmedi. Sorunlardan nemalanan anlayış bütün sorunların bir araya getirmek suretiyle sorunlar yumağı oluşturdu. Gerçekten sağlık çalışanları her ne kadar paydaş olursa olsun bu dönüşüme paydaş olamadı. Özlük hakları konusunda iyileştirme yapılamadı. Yeni dönemde masaya biz oturuyoruz toplu sözleşme olmasa bile toplu görüşmelerde ciddi kazanımlar elde ettik'' diye konuştu. 
     
TEŞKİLAT YASASI, KAMU HASTANELERİ BİRLİK YASASI 

Yeni dönemde kamu hastaneleri yasası gibi teşkilat yasası gibi köklü bir değişiklik yapılacağını ifade eden Metin Memiş, şöyle dedi:''Bu değişiklik yapılırken konunun sosyal taraflarına bu sorulmayacak, görüşü alınmayacak.. Taban desteği olmayan bir yasanın ülkemize milletimize çok hayrının olamayacağını ifade etmek istiyorum. 9 yıllık sağlıkta dönüşümle birlikte bunu gururla anlatan Bakanımızın aynı dönüşümü çalışanlarına yapması gerektiği gerçeğinin göz ardı ettiğini görüyoruz. Çünkü sağlıkta dönüşümün basamakları bir bir yerine getiriliyor ancak sağlık çalışanlarının özlük hakları, ücretleri noktasında maalesef iyileştirme yapılmadı. Çok fazla katkı sunulmadı.'' 
Kendilerine sendikanın mitingle, anayasa ile ne işi var gibi sorularının yöneltildiğini belirten Memiş, ''Memur sen bir siyasi partiyi mi güçlendirmek istiyor- Hayır, biz bu ülkeyi seviyoruz, bu ülke bizim ülkemiz ve bu millet bizim milletimiz. Memur Sen olarak milletimize olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Bu ülkede birileri sendikacılık yapıyoruz diyerek kapalı kapılar ardından kendi geleceklerini inşa etmeye çalışan çeteleri oluştururken Memur Sen o çetelerle mücadele ediyor. Bu ülke bizim ülkemiz. Eğer bu ülkenin üzerinde her 10 yılda bir milletin milli manevi değerlerini tokatlayan zihniyete karşı durma görevi bizim görevimiz. Onun için biz anayasa referandumunda Memur Sen camiası olarak açık açık evet diyeceğimizi ifade ettik'' ifadelerini kullandı. 
Van'da meydana gelen depremle büyük bir acı yaşandığını ifade eden Memiş, ''Ama orada şunu gördük bu millet varlığı ile dirliği ile inancıyla ve geçmişi ile bir olduğunu beraber olduğunu ve bu ülkeyi bölmeye yeltenenlere nasıl bir cevap verdiğini gösterdi. Ama bunun yanında orada en önemli katkıyı yine sağlık çalışanlarımız yaptı. Vermiş oldukları hizmetlerle Türkiye'nin 81 vilayetinden gelmek kaydıyla görevlerinin kutsallığını gösterdiler'' diye konuştu. 
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv