banner431

Doktoru tehdit edince, 3 gün sağlık merkezinde çalıştı

​​​​​​​Kahramanmaraş’ta maske takmadığı için kendisini uyaran doktoru tehdit eden kişi 3 gün sağlık merkezinde temizlik yaptı, maske takmayan vatandaşları uyararak cezadan kurtuldu.

Doktoru tehdit edince, 3 gün sağlık merkezinde çalıştı

Kahramanmaraş’ta maske takmadığı için kendisini uyaran doktoru tehdit eden kişi 3 gün sağlık merkezinde temizlik yaptı, maske takmayan vatandaşları uyararak cezadan kurtuldu.

Haziran ayında Doğukent Aile Sağlığı Merkezi'nde yaşanan olay iddiaya göre, T.C. isimli bir vatandaş çocuğuyla birlikte tedavi olmak için geldiği sağlık merkezinde Dr. Lütfi Tiyekli, tarafından kendisinin ve çocuğunun maske takmadığını görünce uyardı, ancak olumsuz yanıt aldı.

Tiyekli, maske konusunda ısrar edince T.C. önce saldırmaya çalıştı, ardından da tehdit etti.

Dr. Lütfi Tiyekli'nin şikayetçi olması üzerine T.C. hakkında soruşturma başlatıldı. Tiyekli, ayrıca mahkemeye başvurarak kendisini tehdit eden T.C. hakkında 3 ay uzaklaştırma kararı çıkarttı.

Karar üzerine T.C.'nin kaydı da bu süre zarfında başka bir aile sağlığı merkezine alındı. Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı ise T.C.'nin suçunun uzlaştırma suçları kapsamında olması nedeniyle dosyayı uzlaştırma bürosuna gönderdi.

Büronun görevlendirdiği uzlaştırmacı Esat Işık, Dr. Lütfi Tiyekli ile görüşerek T.C. ile uzlaşma teklifinde bulundu.

Tiyekli, "Sağlık çalışanlarının hangi şartlarda çalıştığını görsün istiyorum. Eğer bir sağlık kuruluşunda 3 gün çalışırsa şikayetimden vazgeçerim." dedi.

Bunun üzerine Işık, T.C. ile görüşerek Tiyekli'nin teklifini kabul etmesi halinde hakkındaki soruşturmanın düşeceğini söyledi.

Teklifi kabul eden T.C. 28-29-30 Aralık tarihlerinde bir aile sağlığı merkezinde mesai saatlerinde ücretsiz olarak çalıştı. Bu sürede T.C. hem sağlık merkezinin temizliğiyle ilgilendi hem de merkeze maskesiz gelenleri maskesini takması konusunda uyardı.

Tiyekli, T.C. ile arasında yaşananları ilgili olarak şunları söyledi:

"Bu kişi çocuğunu muayene ettirmek için sağlık kuruluşumuza geldi ama çocuğu ve kendisi maskesiz olarak geldi. Biz de devletimizin koyduğu kurallara ve sağlık tedbirlerine uyarak kişinin maske takmasını istedik. Kişi bu konuda direnç gösterdi ve maske takmak istemediğini söyledi. Biz de bu konu da 'Bakın bu sizin sağlığınız için, çocuğunuzun ve toplumun sağlığı için gerekli' diye uyarmamıza rağmen ısrarla maske takmayacağını söyledi. Bunun üzerine ben kolluk kuvvetlerini çağıracağımı söyledim 'Gelsinler bana bir şey yapamazlar' dedi, tehdit etmeye başladı. Doktor olarak bizi buradan uzaklaştıracağını, bize gerekli her şeyi yapacağını, canıma kastedeceğini söyleyip bir sürü tehditlerde bulundu."

T.C.'nin tehditlerini sürdürmesi üzerine 155'ten yardım istediğini, mahkemeye başvurarak da şüpheli hakkında 3 ay uzaklaştırma kararı aldırdığını ifade eden Dr. Lütfi Tiyekli, şikayetçi olması üzerine Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'nca da soruşturma başlatıldığını söyledi.

Tiyekli, yargı süreciyle ilgili olarak şunları anlattı:

"Savcılık da bu dosyayı uzlaştırmacıya göndermiş. Beni aradılar, ben de maalesef Türkiye'de sağlıkta şiddetteki cezalar çok caydırıcı olmadığı için topluma örnek olacak bir uygulama yapılmasını istedim. Uzlaştırmacıya, kişinin sağlık çalışanlarının ne kadar zor şartlar altında çalıştığını anlaması, oradaki zorlukları kavrayabilmesi için bir sağlık kuruluşunda 3 gün çalışması şartıyla onu affedebileceğimi söyledim. Şahıs ilk önce kabul etmedi. Bunun üzerine 'Dosya savcılığa intikal etsin o zaman' deyince kişi teklifi kabul etti. 3 gün bir başka aile sağlığı merkezinde çalışma karşılığında ben de kişiyi affetmiş oldum. Ben özellikle sağlık çalışanlarının işinin ne kadar zor olduğunu bilmesi için orada temizlik yapmasını ve oraya gelip gidenlerin maskelerini kontrol etmesini istedim. Kişinin görevi oranın temizliğini ve hijyenini sağlayıp gelenlerin maske takıp takmadıklarını kontrol etmekti."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner426

banner432