''TARİH YENİDEN CANLANIYOR''

Kahramanmaraş'ta tarihi kapalı çarşının yakınında bulunan, kullanılmayan 200 yıllık Katip Han, belediye konuk evine dönüştürülecek.

14 Kasım 2011 Pazartesi 13:50
''TARİH YENİDEN CANLANIYOR''

''Tarih Yeniden Canlanıyor'' sloganıyla kentteki tarihi konakların restorasyonuna başlayan Kahramanmaraş Belediyesi, tarihi kapalı çarşının yakınında bulunan Katip Han'ın aslına uygun restorasyonu için harekete geçti.
Mahmut Arifi Paşa, Dedeoğlu 1 ve 2 konaklarını restore eden belediye, 2012'de Katip Han'daki çalışmaları tamamlamayı planlıyor.
Tarihi kapalı çarşı civarındaki 200 yıllık konağın kamulaştırma işlemlerinin sonlandırılmasıyla birlikte restore projesi, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderildi. Projenin onaylanmasın
ın ardından ihaleye çıkılarak çalışmalara başlanacak.

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, yaptığı açıklamada, son 4 yıldır kültür varlıklarının korunması için gayret ettiklerini ifade etti.
Belediye olarak sadece alty
apı hizmetini düşünmediklerini, tarihi ve kültürel değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasını istediklerini kaydeden Poyraz, ''Gerçekten ilimiz tarih kokan kimliğiyle ülkemizin müstesna şehirlerinden birisi. Bizler de bu konuda öncü olmak istedik. Daha önce Mahmut Arifi Paşa ve Dedeoğlu konaklarındaki restorasyon çalışmalarını tamamladık. Dedeoğlu 3'de ise çalışmalar sürüyor, yakın bir zamanda buradaki restorasyon tamamlanacak'' dedi.
Katip Han'ın Kahramanmaraş'ın yöresel mimarisini yansıttığını ifade eden Poyraz, konağın yaklaşık 200 yıllık olduğunu, 3 kattan oluştuğunu belirtti.

Restorasyon çalışmalarını gelecek yıl tamamlamayı planladıklarını söyleyen Poyraz, tarihi konağın belediye konuk evi olarak hizmet vereceğini bildirdi.

Anahtar Kelimeler: kahramanmaraş belediyesi
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv