Kitap yazmanın incelikleri konuşuldu

Şiir ve edebiyat günleri kapsamında “Bir Kitap Nasıl Yapılır?” özel oturumu gerçekleştirildi.

Kitap yazmanın incelikleri konuşuldu

Şiir ve edebiyat günleri kapsamında “Bir Kitap Nasıl Yapılır?” özel oturumu gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi 1.Uluslararası Kahramanmaraş Şiir ve Edebiyat Günleri, “Bir Kitap Nasıl Yapılır?” programıyla devam edildi.

Kültürpark Konferans Salonu’nda moderatörlüğünü Selim Somuncu’nun yaptığı söyleşide Yazarlar Abdullah Harmancı ve Mevlana İdris “Bir Kitap Nasıl Yapılır?” üzerine konuşuldu.

Yazar Mevlana İdris, Kitap yazmak için sadece bilginin yeterli olmadığını belirtti. İdris, “Kitap yazmak için bilgi başlı başına yeterli değildir. İlham da önemlidir. Zaten ilham yoksa istek yoksa ne kadar bilgi sahibi olsanız da bu tek başına yeterli olmaz. İlham gelecek, içinizde kitap yazmaya bir istek oluşacak ki o kitabı yapabileceksiniz, yazabileceksiniz. Ayrıca yazılan kitap ne kadar editörlerin elinden geçerse geçsin sonuçta onu yazan bir kişidir.” dedi.

Yazar Abdullah Harmancı, kitap yazmanın etik kurallar içerisinde olması gerektiğinin altını çizdi.

Yazılan eserlerin etik kurallarına da uyulması önemli olduğunu hatırlatan Harmancı, şunları kaydetti:

“Her şeyden önce yazar yazdığı kitabında kendine uygun hareket etmek zorundadır. Bir keresinde kurguladığım bir konuda beni arayıp bunun bana yakışmadığı şeklinde serzenişler alınca derhal o yazıyı çıkarmıştım. Burada anlatmak istediğim yazar bir şeyler yazarken, bir eser meydana getirirken kendi durumunu da göz önünde bulundurmalıdır. Bu bana yakışır mı yakışmaz mı, beni anlatır mı anlatmaz mı gibi durumlara da bir bakmalıdır.”

Özel oturumun sonunda Yazarlar Abdullah Harmancı ve Mevlana İdris katılımcıların sorularını da yanıtladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER