ULUSLARARASI SELÇUKLU DÖNEMİNDE MARAŞ SEMPOZYUMU

Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ağarı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen, uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş sempozyumunda yaptığı konuşmada, sempozyum ve bu tarz çalışmaların kaynaktaki bilgilerin aktarılması yönüyle son derece önemli olduğunu söyledi.

19 Kasım 2016 Cumartesi 09:27
ULUSLARARASI SELÇUKLU DÖNEMİNDE MARAŞ SEMPOZYUMU
ULUSLARARASI SELÇUKLU DÖNEMİNDE MARAŞ SEMPOZYUMU
 Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ağarı,Kahramanmaraş'ın aydınlatılmasının Anadolu'ya ışık tutacağını söyledi.

Ağarı, 
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen, uluslararası Selçuklu Döneminde Maraş sempozyumunda yaptığı konuşmada, sempozyum ve bu tarz çalışmaların kaynaktaki bilgilerin aktarılması yönüyle son derece önemli olduğunu söyledi.

"Bu bölgenin aydınlatılması, 
Kahramanmaraş'ın pozisyonunun değerlendirilmesi aslında Anadolu'ya ışık tutacak" diyen Ağarı, Kahramanmaraş'ın Türklerin ilk geldikleri ve son derece kozmopolit bir yer olduğunu belirtti.

Anadolu'nun Türkleşmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Ağarı, şunları kaydetti: "Çok kozmopolit bir yapıya sahip bölgede, Türkler he zaman ağırlığını hissettirmiş. Anadolu'nun, özellikle Ermeni ve Hristiyan unsuruna karşı Türkleşmesi, İslamlaşması, Türk kültürünün, İslam kültürünün bu topraklara yerleşmesi ile oluyor. Türk nüfusu her zaman burada ağırlıklı olmuş ve bu ağırılık giderek kendini hissettirmiş. Yani Türkler gelmişler ama gitmemişler, daha önce gelenler geri gitmişler, Türkler varlıklarını arttırarak devam ettirmişler, belkide bu günkü varlığımızın temel sebebi bu."

Sempozyumda, 
Türkiye'nin yanı sıra AzerbaycanKazakistanKırgızistanBosna Hersekve Sırbistan'dan katılan yaklaşık 100 akademisyen Selçuklu Dönemindeki Maraş'ı farklı yönleriyle ele alıyor.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv