banner233

MARAŞ BİBERİ İÇİN ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR!

Maraş Biberinin ulusal ve uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmalar devam ediyor.

18 Ağustos 2017 Cuma 09:31
MARAŞ BİBERİ İÇİN ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR!

MARAŞ BİBERİ İÇİN ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR!

 

Maraş Biberinin ulusal ve uluslararası rekabet gücünü artırmaya yönelik başlatılan, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaklaşa finanse ettiği, T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yürüttüğü Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen ve ''Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün faydalanıcısı olduğu''“Maraş Biber Kümesi Projesi”,  çerçevesinde düzenlenen odak grup araştırma oturumlarında, sektörün tüm taraflarından temsilciler biraraya geldi. Oturumlarda, Maraş Biber Kümelenmesi rekabetçilik analizi yapılarak,  kümenin makro düzey değer zinciri haritası oluşturuldu.

1 ve 3 Ağustos tarihlerinde düzenlenen toplantılarda, Maraş Biberi Çalışma Grubunun yanısıra, projenin yürütüldüğü Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman illerinden, bibercilikle uğraşan çiftçiler, işletmeler, kamu kurum ve kuruluşları, ziraat ve ticaret odaları, kalkınma ajansları, KOSGEB, üniversite ve araştırma kuruluşları, perakendeciler ve sektörün işleyişine dair girdi sağlayan firma ve diğer kurum temsilcileri biraraya geldi. Araştırma oturumlarında, Projenin yürütülmesinden sorumlu teknik ekibi temsilen Takım Lideri Aytekin AĞIR, Mayıs 2017’de fiilen başlayan projede şu ana kadar yapılan çalışma ve ön hazırlıklar hakkında bilgi verirken, Dr. Meral Sayın liderliğindeki araştırma grubu da, sektöre ait işlevsel anlamda öne çıkan sorunların tespiti ve bu sorunların çözümü için başvurulacak kurum ve kuruluşların mutabakatla belirlenmesi yönünde odak grup çalışmalarını yönetti.

Araştırma kapsamında, sektörle bağlantılı girdi koşulları, destekleyici kurum ve kuruluşlar, firma stratejileri ve yerel rekabet ortamı, talep koşulları ve yapısı, sektörde güven ve işbirliği ile kamu kurumlarının sektöre verdiği destek masaya yatırılırken, bu ana başlıklar altında gözlemlenen yetersizliklerin giderilmesine yönelik olarak, önümüzdeki dönem çalışmalarına ışık tutacak bir değer zinciri haritası oluşturuldu. Bununla beraber, Maraş biberi sektörünü oluşturan halkaların tüm boyutlarıyla mevcut durum tespiti yapılırken, rekabet analizini destekleyici tanı çalışmaları, değer zinciri analizi ve pazar araştırmalarının da gerek bölgede, gerek ulusal ve uluslararası ölçekte yürütülmekte olduğu vurgulandı.

Projenin ana faydalanıcısı olan Kahramanmaraş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün yanı sıra, Kahramanmaraş Ticaret Borsası ve Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da, ana paydaşlar olarak kümelenme sürecine destek veriyorlar.

Detaylı bilgi için: Rekabetçi Sektörler Programı, Maraş Biberi Kümesi Proje Ofisi. Adres: Menderes Mah. Trabzon Bulvarı Mis Apt. No:74 kat 1 Daire:3 Dulkadiroğlu/Kahramanmaraş  T: +90535 961 99 53

 

 

 

 

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner232
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner296

banner227