Kültürel Kalkınma Eylem Planı

​​​​​​​Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kültürel Kalkınma Eylem Planı üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini, her kesimin yer bulduğu, tarihin canlı olarak yaşadığı Türkiye’ye örnek olacak bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kültürel Kalkınma Eylem Planı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kültürel Kalkınma Eylem Planı üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini, her kesimin yer bulduğu, tarihin canlı olarak yaşadığı Türkiye’ye örnek olacak bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Güngör, sosyal medya üzerinden başlattıkları etkinliğe katılanlarla Tarihi Maraş Kalesi’nde kahvaltıda bir araya geldi.

Kurtuluş Savaşı öncesinde ‘Maraş Bize Mezar Olmadan, Düşmana Gülizar Olamaz’ sözünü hat sanatı ile yazan Arif Yücel’in eserini doğru cevaplayan kişilerden oluşan bir grupla kahvaltıda buluşan Güngör, Kahramanmaraş’ı her gün bir adım daha ileriye götürmek için gayret ettiklerini belirtti.

Kahramanmaraş için önemli projeleri hayata geçirmek için çalıştıklarını ifade eden Güngör, şunları kaydetti:

“Şu anda üzerinde bulunduğumuz Tarihi Maraş kalemiz, şehrimizin kurtuluşunda önemli noktalardan bir tanesidir. Tarihi Maraş Kalemiz ve çevresi ile birlikte, Ulucami, Tarihi Kapalı Çarşımızı da kapsayacak Kültürel Kalkınma Eylem Planı üzerinde çalışıyoruz. Bahsettiğimiz bölgeleri kapsayacak bir ada oluşturacağız ve bu Türkiye’de Kahramanmaraş modeli olarak örnek olacak bir projedir. Bu projeyi peyderpey hayata geçireceğiz. Kalemize Acemli Cami tarafından ulaşımı sağlayacak, bir asansör veya mini teleferik gibi bir sistem kuracağız. Bunun yanı sıra Maraş’ımızın kurtuluşunda önemli bir yere sahip olan Bayrak Olayını canlı tutmak adına Ulucami’den kalemize Bayrak Yolu yapacağız. Bu vesile ile hem milli mücadeledeki başarımızı gelecek kuşaklara aktarmış olacağız hem de şehrimizi ziyarete gelen insanlara bunu anlatmış olacağız. Tarihi Kahramanmaraş Kalemizi ve çevresini tarihi dokumuza uygun olarak dönüştürmüş olacağız.”

Kahramanmaraş’ın tanıtımı ve kalkınması için çaba sarf ettiklerine dile getiren Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz göreve gelir gelmez, Yedikuyular bölgemizde bulunan düzensiz yeme içme mekanlarını ortadan kaldırarak oraya yakışır bir tesis düşünmüştük. İlk etapta düzenli birkaç büfe koydurmuştuk. Şimdi ise orada yapımına başladığımız Bedesten Çarşısı ile hem o bölgeye bir düzen getirmiş hem de o bölgeye gelen insanlarımıza şehrimizi tanıtmış olacağız. Yedikuyular bölgemiz 10 milyon nüfusa hitap eden bir bölgedir. Adana, Osmaniye, Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep ve Mersin illerimize baktığımız zaman böylesi bir kayak merkezi ve kar yağışı olan bir bölge yok. Bizim yapımına başladığımız Bedesten Çarşısı’nın yanı sıra yap-işlet-devret modeli ile 25 bungalov ev ve sosyal tesis yapımının ihalesini yaptık ve bunlar da sezona yetişecek. Önümüzdeki sezon için de orada beş yıldızlı bir otel için çalışmalarımızı başlattık. Yap-işlet-devret modeli ile de gelecek sezonda inşallah otelimizde faaliyete geçmiş olacak. Kayak merkezimize yaklaşık 150 bin civarında bir ziyaretçi geliyor. Bizim hedefimiz bu rakamı önce 300 bine daha sonra da 500 bine çıkarmak. Çünkü oraya gelecek olan ziyaretçilerimiz aynı zamanda şehrimize de gelecek ve ziyaret edecekler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER