banner233

KAHRAMANMARAŞ TEKNOKENT İDARE VE KULUÇKA BİNASININ TEMELİ ATILDI

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. (Teknokent) idare binası ve kuluçka merkezi olarak hizmet verecek olan binanın temeli törenle atıldı.

05 Ağustos 2017 Cumartesi 10:04
 KAHRAMANMARAŞ TEKNOKENT İDARE VE KULUÇKA BİNASININ TEMELİ ATILDI
 KAHRAMANMARAŞ TEKNOKENT İDARE VE KULUÇKA BİNASININ TEMELİ ATILDI

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. (Teknokent) idare binası ve kuluçka merkezi olarak hizmet verecek olan binanın temeli törenle atıldı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Avşar Yerleşkesinde bulunan Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) 1 alanında inşasına başlanan binanın temeli Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç, KSÜ Rektörü ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Durmuş Deveci, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal ve protokol üyelerinin katılımıyla atıldı.

Teknokent İdare ve kuluçka binasının temel atma töreninin açılış konuşmasını Vali Vahdettin Özkan yaptı. Teknokentleri bilimin süzülmüş bir hülasası olarak niteleyen Vali Özkan, “Teknokentlerin memleketimiz ve insanlık açısından çok önemli bir değer olduğunun altını çizmek istiyorum. Özellikle Ar-Ge, bilimin teknolojiye dönüştürülmesi, akademik ve teorik arenanın pratik olarak insanlara hizmet sunmasının en önemli mecrası teknokentlerdir.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ise “Kahramanmaraş’ta ilmi en yüksek seviyede temsil eden Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini geliştirmek adına önemli çabalar içerisinde olduklarının altını çizerken, “Bilgeler derki; devlet ve millet hayatının sürekli olabilmesinin olmazsa olmaz şartları âlimlerin ilmi, hâkimlerin adaleti, güvenlik güçlerinin cesareti, zenginlerin cömertliği, halkın da fedakârlığı ve vefakârlığıdır. Burada âlimlerin ilmini bütün geçmiş verileriyle beraber Üniversitelerimiz temsil ediyor. Çünkü ilmin öğretildiği, öğrenildiği, marifete dönüştürüldüğü, teknolojiye dönüştürülerek insanımızın ve milletimizin yararına sunulduğu ortamlar, mekânlar üniversitelerdir.” ifadelerini kullandı.

KSÜ Rektörü ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Durmuş Deveci de konuşmasında Kahramanmaraş’ın bilim ve teknoloji üssü olan Teknokent’in daha iyi noktalara taşınabilmesi için şehir, sanayi ve Üniversitenin güçlü işbirliğinin önemine değinirken, Kahramanmaraşlı işadamlarına Üniversitede yürütülen projeler ve ödenek yetersizliği nedeniyle bekletilen hizmet binaları için destek çağrısında bulundu.

KSÜ’de birçok yeni hizmet binasının inşaatının devam ettiğini belirten Rektör Deveci, gerekli ödeneğin verilmesi halinde iki yıl içerisinde Üniversite altyapısın eksiksiz olarak tamamlanabileceğini vurguladı.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. Elife Ünal ise konuşmasında bakanlık olarak Teknokentlerin daha işlevsel olabilmesi adına yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgiler verdi.

Son olarak konuşan Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Mahit Güneş, 2011 yılında kurulan Teknokent bünyesinde yürütülen başarılı projelere ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı. Kurulduğu günden bugüne Teknokentte 10’u Tubitak,4’ü Santez olmak üzere toplam 50 Projenin tamamlandığını ve 48 devam eden proje bulunduğunu belirten Güneş, tüm bu başarıların göstergesi olarak TGB endeks sıralamasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından iki kez ödüle layık görüldüklerini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Kahramanmaraş Teknokent idare binası ve kuluçka merkezi binasının temeli protokol üyeleri tarafından dualar eşliğinde atıldı.

Mevcut binasında kısıtlı fiziki imkânlara rağmen 30’u aşkın firmaya hizmet veren Teknokent 6500 metrekare kapalı alana sahip yeni binasının tamamlanmasıyla 61 yeni ofis ile hizmet sunabilecek. Binanın tamamlanmasıyla birlikte büyüyen Teknokent’in Kahramanmaraş’a, üniversiteye ve bölgeye çok önemli yatırımlar kazandırması hedefleniyor.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner232
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner296

banner227