KAHRAMANMARAŞ HAREKETLENİYOR KAPSAMINDA OBEZİTEYE SAVAŞ

Obezite ve diyabet hastalığının ilk sırada yer aldığı Kahramanmaraş'ta, ''Kahramanmaraş Hareketleniyor'' projesi hazırlandı.

27 Kasım 2011 Pazar 14:05
KAHRAMANMARAŞ HAREKETLENİYOR KAPSAMINDA OBEZİTEYE SAVAŞ
Proje ile her kesimden insana spor yapma alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor. 

Türkiye'de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programının uygulanmaya başlamasıyla birlikte Kahramanmaraş'ta ''Fiziksel Aktivite ve Hareketli Hayat Kurulu'' oluşturuldu. 
Kahramanmaraş Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan'ın başkanlık ettiği kurul, ilk projesini hayata geçiriyor. ''Kahramanmaraş Hareketleniyor'' sloganı ile başlatılan çalışmalarla 7'den 70'e herkese spor alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor. 
Vali Yardımcısı Dr. Erkan Bulgan, Teknolojinin hızlı değişimi ile birlikte insanların yaşam tarzlarında farklılıklar ortaya çıktığını anımsattı. 
Beslenme tarzındaki değişikliklerin toplum sağlığını da olumsuz etkilemeye başladığını belirten Bulgan, ''Kahramanmaraş'ta diyabet, hipertansiyon gibi fiziksel aktivite azlığı ve obeziteye bağlı hastalıklar nedeniyle 2010 yılında birinci basamak sağlık merkezlerine 63 bin 481 diyabet, 122 bin 151 kişiye de hipertansiyon teşhisi konmuştur'' dedi. 

Kahramanmaraş'ta obezite ve obeziteye bağlı hastalıkların toplam hastalıklar arasında ilk sırada yer aldığını vurgulayan Bulgan, şöyle konuştu: ''İşte bu nedenden dolayı fiziksel aktivite azlığı ve obezitenin önlenmesi amacıyla sektörler arasında işbirliğini sağlamak suretiyle 'Kahramanmaraş hareketleniyor'' sloganı ile bir eylem planı hazırladık. Bu çalışmada İl Sağlık Müdürlüğümüz işin sekretaryasını yürütecek ve milli eğitim, üniversite, belediye, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü ve müftülük gibi kurumlarımız bu projede yer alacaklar.'' 
İlk olarak yeterli beslenme ve fiziksel aktivitenin sağlanması amacıyla eğitim çalışmalarına başlayacaklarını dile getiren Bulgan, ''Bununla birlikte şehrimizdeki bütün spor alanları halkın kullanımına açılacak. Ayrıca dört mevsim fiziksel aktivite yapabilecek alanlar oluşturulacak. Okul çağındaki çocuklarımıza yönelik yarışmalar organize edilecek ve beden eğitimi öğretmenlerimiz de okullarda özellikle 3-6 ve 7-14 yaşındaki çocuklarımıza yönelik egzersiz programları hazırlayacak'' diye konuştu. 
Düşündükleri ve projelendirdikleri bu çalışmalarının kağıt üzerinde kalmasını istemediklerini anlatan Bulgan, spor ve fiziksel aktivite konusunda bilinç oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. 
Kent idarecilerinin de bizzat fiziksel olarak bu aktivitelere katılacağını belirten Bulgan, ''Bizler kendi davranışlarımızla da bunu göstereceğiz. Fiziksel olarak aktif olarak varız ve toplumu da yanımızda görmek istiyoruz. 7'den 70'e herkesin spor yapacağı alanlar var. İnsanlarımız bunu ihtiyaç haline getirsinler istiyoruz'' dedi. 
Ömür boyu sağlıklı bir yaşam için spor düşüncesini hayata geçirmek istediklerini aktaran Bulgan, sözlerini şöyle tamamladı: ''Bu bilinci gerçekten kazandırmak istiyoruz. Aktivite bilinci yerleştirmek istiyoruz. Burada kilosu olan insanlar spor yapar diye birşey yok. Herkesin her zaman spor yapmasını aşılamayı düşünüyoruz. Bir kere kendimize bakıp günde ne kadar hareket ediyorum nasıl besleniyorum sorusunu gündeme getirmek istiyoruz.'' 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv