İKİ KARDEŞE İKİŞER GÜN ARAYLA BÖBREK NAKLİ YAPILDI

Kahramanmaraş'ta 7 yıldır diyalize giren 2 kardeş, 2 gün arayla gerçekleştirilen böbrek nakliyle hayata tutundu.

26 Ekim 2011 Çarşamba 15:01
İKİ KARDEŞE İKİŞER GÜN ARAYLA BÖBREK NAKLİ YAPILDI

Leman-Mustafa Otbiçen çiftinin 22 yaşındaki kızı Ayşegül ve 25 yaşındaki oğlu Sinan'a, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde ikişer gün arayla böbrek nakli gerçekleştirildi. 2000 yılında böbrek yetmezliği teşhisi konulan ve 7 yıldır diyaliz tedavisi gören Otbiçen kardeşler, Yıllardır bu anı beklediklerini söyleyen Sinan Otbiçen, en büyük isteğinin bir iş bulup çalışmak olduğunu ifade etti. Kardeşiyle kader birliği yaptıklarını anlatan Otbiçen, ''Hastalığımız aynı yıl başladı. Tabii zor günler geçirdik. Bir süre devam eden ilaç tedavisinin ardından diyalize girmeye başladık. Haftanın 3 günü beraber diyalize giriyorduk. Kolay bir şey değil. Ama umudumuzu hiçbir zaman kaybettik. Bir gün uygun böbreğin bulunacağını ve yeniden hayata tutunacağımız günü iple çekiyorduk'' dedi.
İlk ameliyatı kendisinin olduğunu belirten Ayşegül Otbiçen ise şunları söyledi: ''Gerçekten çok güzel bir duygu yaşıyorum. Anlatılacak gibi değil. Başta böbreğin bana uygun olduğunu söyleyince üzülmüştüm. Çünkü ağabeyim vardı. Onunla bir mücadelenin içerisindeydik. Ameliyattan çıktıktan sonra doktorum müjdeli haberi verdi. İnanın ayağa kalkıp sevinç çığlığı atmak istedim. Şimdi ikimizde yeni bir hayata başlıyoruz. İlk hedefimiz bir iş bulmak ve çalışmak. Umarım kısa zamanda bu hayalimiz gerçek olur.''
 Çocuklarıyla gurur duyduğunu ifade eden anne Leman Otbiçen, ''Hiç pes etmediler. Hep morallerini yüksek tuttular ve bugün bizlere bu mutluluğu yaşattılar'' diye konuştu. Daha önce çocuklarının birine böbrek vermek istediğini ve bunu doktoruyla paylaştığını kaydeden anne Leman Otbiçen, ''Ama kararsızdım. Ne yapacağımı bilmiyordum. Çocuklarım her ne kadar ''önemli değil üzülmeyiz'' deseler ben bu tercihi bir türlü yapamadım. Kızıma uygun böbreğin bulunduğunu öğrenince hemen oğluma koştum ve ''böbreğim senin artık'' dedim. Ama ona da gerek kalmadı ve 2 gün sonra Sinan'a da uygun böbrek bulundu. Şimdi tarifi imkansız duygular yaşıyoruz. Bu arada böbreğini çocuklarıma veren ailelere şükran duygularımı iletmek istiyorum. Onlar da evlatlarını kaybetti. Allah acılarını dindirsin'' şeklinde konuştu.
KSÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekrem Doğan, üniversite olarak böbrek nakli konusunda önemli bir aşama kaydettiklerini ifade ederek, ''Bugün belki Türkiye'de bir ilki yaşattık. 2 gün arayla 2 kardeşe böbrek nakli gerçekleştirdik. Onların mutluluğuna ortak olduk. Bu kardeşlerimiz 7 yıldır diyaliz tedavisi görüyordu. 2 yıldır böbrek sırasında bekliyorlardı. Hayata yeniden tutunacakları için ayrı bir sevinç yaşıyoruz'' dedi. KSÜ Tıp Fakültesi Organ Nakli Koordinatörü Doç. Dr. Mustafa Çelik ise bugüne kadar 34 hastaya böbrek nakli gerçekleştirdiklerini söyledi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv