banner233

GAZİANTEP BASININDAN BİRLİK MESAJI

GGC’nin iftar yemeğinde Anadolu basınının sorunları konuşuldu

19 Haziran 2017 Pazartesi 16:40
 GAZİANTEP BASININDAN BİRLİK MESAJI
 GGC’nin iftar yemeğinde Anadolu basınının sorunları konuşuldu


GAZİANTEP BASININDAN BİRLİK MESAJI


Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin geleneksel iftar yemeği bu yıl Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) ile bölge illerin Gazeteciler Cemiyet Başkanları da katılımıyla bölgesel bir toplantıya dönüştü. TGF Yönetim Kurulu Toplantısı da, GGC’nin ev sahipliğinde Gaziantep’te yapıldı.


Bayazhan’da gerçekleşen iftar yemeğine üyeler ile birlikte TGF Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Alanya, Kahramanmaraş ,Adıyaman, Adana, Ceyhan, Elazığ, Eskişehir, Hatay, Tarsus, İskenderun, Malatya, Osmaniye, Tokat ve Şanlıurfa Gazeteciler Cemiyet başkanları da katıldı.


TGF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, açılışta yaptığı konuşmada, mesleki birlik ve beraberliğin önemine değinerek “Bu akşam bizleri yalnız bırakmayan, burada olan büyük GGC ailesine teşekkür ediyorum” dedi. Ramazan ayını yaşadığımız şu günlerde birlik-beraberliğin ve dayanışmanın önemine değinen İbrahim Ay, Gaziantep’in 500 bine yakın mülteciyle ekmeğini paylaşan misafirperver bir kent olduğunu ifade etti. Başkan Ay, 'Şimdi Gaziantep'e Gelme Zamanı' projesiyle yurt çapında insanları kente davet edip güzelliklerini görmelerini arzuladıklarını belirterek, bu kapsamda Türkiye’nin dört bir tarafından gazetecileri Gaziantep’te ağırlamış olmaktan duydukları memnuniyeti de dile getirdi. Ay, Gaziantep’e gelen TGF Başkanı Yılmaz Karaca ve Cemiyet Başkanlarına teşekkür etti.


KARACA “ANADOLU BASINI İÇİN BİRLİK ZAMANI”
Daha sonra kürsüye gelen TGF Başkanı Yılmaz Karaca da, GGC’den ve geceye gösterilen yoğun ilgiden övgüyle bahsederek, Türkiye’nin en genç Cemiyet Başkanı İbrahim Ay’ın yaptığı projeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Anadolu basınının önemli sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu belirten  Karaca, "Anadolu basınının birleşmemesi ve pekişmemesi için maalesef bir çok güç çalışma yapıyor. Bu nedenle bazı arkadaşlarımız da buna çanak tutuyor. Birlik ve beraberlik her zaman Anadolu basınının sorunlarını çözecektir. Ancak Gaziantep'te de, Eskişehir'de de, bir çok illerimizde maalesef çeşitli derneklerle mesleğimizin güç birliğini sağlama yolunda maalesef engeller var. Her geçen gün Türkiye'de Anadolu basını yok olmak üzere. Bakın şu anda resmi ilan olayı tamamen bitmek üzere. Türkiye'de televizyonlarımızın olayı bir facia. Yani devletin aldığı uydu ücreti bir felaket. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı son yıllarda hızlandırdık ama ülkemizin içinde bulunduğu sorunlar nedeniyle maalesef Başbakan Yardımcısı'ndan, Başbakan'dan randevu alıyoruz; bir patlama oluyor, 3 ay sonra seçim kararı alınıyor. Bu vesileyle tabiki öncelikle bizim sorunlarımızdan önce mutlaka ülkenin sorunları çok önemli. Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak biz, Türkiye'de ülkemizin birlik ve beraberliği yolunda her zaman çalışmalarımızı devam ettiriyoruz, bundan sonra da devam ettireceğiz" dedi. Anadolu'daki gazetecilerin aldığı ücretlerin de yetersiz olduğunu anlatan Karaca, "Tabiki sadece gazetecilerimizin, televizyonlarımızın, radyolarımızın, çözülmeyen internet sitelerimizin sorunları var. Ama tabiki en büyük sorunlardan biri de çalışan arkadaşlarımızın. Maalesef bazı illerde bırakın asgari ücretin üzerinde maaş almayı, asgari ücret düzeyinde dahi maaş alamayan arkadaşlarımız var. Artık bazı illerimizde bankamatiklerini alıp çeken gazete sahiplerimiz var. Hiç kusura bakmasınlar, bazı gazete sahipleri bu konuşmamıza tepki gösteriyor ama maalesef bir çok arkadaşlarımızın banka kartları, gazete sahibinin muhasebesinin elinde. Bu, acı bir gerçek. Yani arkadaşlarımıza bin 400 lira maaşı dahi çok görüyorlar" diye konuştu.


'ARTIK GAZETECİLERİN DE ANKARA’DA BİR EVİ VAR'
Bu arada, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Gaziantep’te toplandı. Toplantıda, mesleğin sorunları ve çözüm önerileri ele alındı. Toplantıda alınan kararların bir rapor haline getirilerek, hükümete ve ilgili bakan ve basınla ilgili kurum ve kuruluşlara sunulacağı bildirildi.
Toplantıda alınan karar gereği,  Türkiye’nin dört bir tarafında basın mesleğini icra eden gazetecilerin, kendileri ve yakınları ile birlikte Ankara’ya gittiklerinde, TGF’ye ait misafirhaneden sembolik bir ücretle yararlanabilecekleri açıklandı.

Ayrıca, toplantıda TGF Yönetim Kurulu’nun TOKİ ile görüşerek gazetecilerin ev sahibi yapılması konusunda girişimlerde bulunacakları ifade edildi.

Toplantıya Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyetini temsilen KGC Başkanı Kemal Sayın ile Yönetim Kurulu Üyesi Kürşat Kerem Akçakale katıldılar. 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner232
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner296

banner227