banner431

EXPO 2023 Danışma Kurulu toplandı

Onikişubat Belediyesi, Kahramanmaraş’ı bir dünya markası haline getirecek dev projesi EXPO 2023’ün Danışma Kurulu Toplantısının ikincisini Rekreasyon alanda gerçekleştirdi.

EXPO 2023 Danışma Kurulu toplandı

Onikişubat Belediyesi, Kahramanmaraş’ı bir dünya markası haline getirecek dev projesi EXPO 2023’ün Danışma Kurulu Toplantısının ikincisini Rekreasyon alanda gerçekleştirdi.

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığında, Başkan Hanefi Mahçiçek’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, EXPO tanıtımı, EXPO 2023 Onikişubat Kahramanmaraş’taki gelişmeler, katılımcı faaliyetleri ve yapılacak olanlar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kahramanmaraş Vali Ömer Faruk Coşkun, EXPO 2023 Danışma Kurulu toplantımızı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Onikişubat belediyesinin ve diğer belediyelerin yaptıkları çalışmaları değerlendirdiklerini dile getiren Coşkun, şunları kaydetti:

“2023’e kadar yapılacak çalışmalarla ilgili istişarelerde bulunduk. Bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili koordinasyon içerisinde ilimizin daha ileriye taşınması için belediyelerimizle, sanayi ticaret odamızla, üniversitelerimizle ve toplumumuzun tüm kesimleriyle gayret içerisinde olacağız. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, bugün gerçekleştirilen toplantıda EXPO 2023 ile ilgili yapılanlar, yapılacaklar hakkında görüşlerin bildirildiğini ifade etti.

Belediyelerin ve odaları işbirliğiyle yapılacak olan çalışmalarını değerlendirdiklerini belirten Güngör, “EXPO 2023 bizim için önemlidir ve Uluslararası önemli etkinliklerimizden biridir. Biz de el birliği ile Valiliğimiz, belediyelerimiz, üniversitelerimiz ve odalarımızla bu organizasyonun Kahramanmaraş’a yakışır bir şekilde sonuçlanması için gayret ediyoruz. Koordinasyonu sağlamaya çalışıyoruz. Burası sadece fuar zamanı değil diğer zamanlarda da kullanılabilecek bir yaşam alanıdır. Bunu da çok önemsiyoruz.” diye konutu.

Projenin mimarı olan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Uluslararası proje olan EXPO projemizle ilgili Vali Ömer Faruk Coşkun başkanlığında Danışma kurulunun ikinci toplantısını yaptıklarını kaydetti.

EXPO 2023’ün bir hikayesinin olduğunu hatırlatan Mahçiçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nasıl başlamıştık, hangi şartlarda böyle bir projeyi Kahramanmaraş’a kazandırmıştık. Toplantımızda bunlardan bahsettik. 2018 yılında uluslararası düzeyde çok ciddi çalışmalar yaparak EXPO 2023’e ev sahipliği yapmaya hak kazandık. Japonya bile yüzde 57 oy alırken, Onikişubat Kahramanmaraş tüm katılımcıların oybirliğiyle EXPO’nun şehrimizde yapılmasına karar verilmiştir. Bu da Onikişubat Belediyemizin Kahramanmaraş’ımızın çok ciddi bir çalışma yürüttüğünü kanıtıdır. Biz o günden bugüne projeyi gerçekleştirmek için çok çalışmalar yaptık. Bu alanda uluslararası projelerin önemli bir kısmını gittik, gördük. Onlardan daha iyisini, daha güzelini nasıl yaparızı araştırdık. Sadece fuar zamanı değil yılın her günü kullanılabilecek bir yaşam alanı haline dönüştürülmesi bakımından içine ne tür projeler yerleştirilmesi gerektiği araştırmalarını yürüttük. Bunun için 70 dönüm civarında bir kristal lagün yaptık. Gölün arıtma sistemi son teknoloji le tasarlanmış bir sistem. Yönetim Binası, Türkiye’de tek ve ilk iki konsept bir arada Kelebek ve Uğur Böceği Müzesi yaptık. Yakın bir zamanda içerisinde uluslararası toplantılar düzenleyebileceğimiz bir Kongre Merkezi’nin inşaatına başlayacağız. Burada hem ulusal hem uluslararası düzeyde fuar düzenlemeleri yapabileceğiz. Nikah sarayımız, düğün salonlarımız, müze, öğrencilerimiz için kütüphane, çocuklarımız için trafik eğitim alanları, eğlence alanları ve hobi evleri ile yılın 365 günü kullanılabilecek bir alan haline dönüştüreceğiz. Şehrimizin kültürel değerlerini yansıtan, dünyaya açılan penceremiz, coğrafi işaretli ürünlerin yapıldığı ve satıldığı dükkanlarımız Arasta Kültür Merkezi’mizde olacak. Görüldüğü üzere şehrimizi bir dünya kenti haline getirmek, uluslararası arenada boy göstermesi için yaptığımız bu çalışmalar ile şehrimize 2 milyon yerli ve yabancı misafir gelmesini öngörüyoruz. Gerçekten Kahramanmaraş’ı bir üst lige taşıyacak, marka şehir haline getirecek bu çok önemli projenin gerçekleştirilmesi noktasında tüm kurumlarımızla beraber ortak çalışma yürütmenin gereğine inanıyoruz. Çok faydalı bir toplantı oldu. Projemizi vaktinde bitirip Kahramanmaraş’ımızı ön saflara taşıyacağız. Hep birlikte tüm gayretimizi Kahramanmaraş’ı marka şehir haline getirmek. Başta valimiz olmak üzere tüm katılımcı başkanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içinde çalışmaya Kahramanmaraş’ı iyi yerlere taşımaya gayret edeceğiz.”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Şahin Balcıoğlu, “EXPO bizim baştan beri heyecanlandığımız ve önemsediğimiz bir projeydi. Nedeni ise Kahramanmaraş’ın daha çok yurt dışına açılacağı bir proje olmasıdır. Bu dev projede neler yapabileceğimiz, ne görevler alacağımızı konuştuk” dedi.

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, “Onikişubat Belediyemizin EXPO 2023 projesi koordinasyon toplantımızı gerçekleştirdik. Proje hakkında bilgilendik. Biz de Dulkadiroğlu Belediyesi olarak ilçemizi hazırlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Projenin Kahramanmaraş’ımıza büyük kazanımları olacağı kanaatindeyiz.” şeklinde konuştu.

EXPO 2023 sergi alanındaki ağaç dikim töreninde protokol tarafından kutsallığın, bolluğun, adaletin, bilgeliğin ve aklın sembolü olan zeytin fidanları toprakla buluşturuldu ve isimleri yazılı levhalar gelecek kuşaklara miras olarak ağaçlara asıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner449

banner426

banner432