ELBİSTAN DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK

Opr. Dr. Akif Türk, “Böbrek ve üreter taşı her yaşta görülmekle birlikte çocuk hastalarda erişkinlere nazaran daha az sıklıkta görülmektedir.

13 Şubat 2017 Pazartesi 09:57
  ELBİSTAN DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK
  ELBİSTAN DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK

Elbistan Devlet Hastanesinde Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Akif Türk tarafından 6 yaşındaki hasta Taha Ceran’a minyatür üreterorenoskop yöntemiyle böbrek taşı tedavisi yapıldı.

Opr. Dr. Akif Türk yaptığı açıklamada, “Böbrek ve üreter taşı her yaşta görülmekle birlikte çocuk hastalarda erişkinlere nazaran daha az sıklıkta görülmektedir. Çocuk hastalarda birincil tedavi ESWL dışardan ses dalgalarıyla taşı kırmak olup ESWL’ ye uygun olmayan hastalarda ise cerrahi tedaviler uygulanmaktadır.


Özellikle  0.5 santimden büyük üreter taşlarında taş kendiliğinden düşmeyeceği için cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi tedavi ise üreterorenoskop ile üretradan girilerek lazer ile taşı küçük parçalara ve toz haline getirinceye kadar kırmaya dayanmaktadır” diye konuşan Opr. Dr. Akif Türk sözlerine şu şekilde devam etti.

“Çocuk hastamızın sağ böbrek kanalında 1 santimetreye yakın taş saptanmıştı ve hastaya cerrahi tedavi gerekmekteydi. Daha önce bu tip hastalar hastanemizde ameliyat ekipmanlarımız olmadığı için çevre illere sevk edilmekteydi. Hastanemiz yönetimi tarafından gerekli ameliyat ekipmanları sağlandığından hastamızın ameliyatı başarıyla yapıldı ve sağlığına kavuştu” dedi. Bundan sonra hastaların sevkine gerek kalmadan bu tür ameliyatlar ve daha da fazlasının yeni alınacak ekipmanlar ile hastanede bölge halkının hizmetine sunulacağını sözlerine ekledi.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv

banner193

banner197