EKİNÖZÜ İÇMELERİ BAYRAM TATİLİ İÇİN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.

Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın en önemli şifa kaynaklarından olan Ekinözü İlçesindeki İçmeler 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince yaklaşık 50 bine yakın ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

30 Ağustos 2017 Çarşamba 10:37
 EKİNÖZÜ İÇMELERİ BAYRAM TATİLİ İÇİN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.
 EKİNÖZÜ İÇMELERİ BAYRAM TATİLİ İÇİN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR.

Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın en önemli şifa kaynaklarından olan Ekinözü İlçesindeki İçmeler 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince yaklaşık 50 bine yakın ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

12 bin nüfuslu ilçenin Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, bayram turizminin son zamanlarda Türkiye'de yerleşen bir kültür olduğunu ve böyle bir anlayışın ortaya çıkmasının kendilerini mutlu ettiğini ve Ekinözü İçmelerine Kurban bayramı tatili boyunca 50 bine yakın ziyaretçi beklediklerini ifade etti.

İçmeler'in ilçe için vazgeçilmez değer olduğunu belirten Başkan Çeleğen, "Bu güzel nimete sahip çıkalım" çağrısında bulunarak İçmeler'in bir sağlık turizm merkezi haline gelmesini sağlamak için tüm Kahramanmaraş'ın tüm Yöneticileri ile birlikte Ekinözü'nün tek yürek olması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin birçok bölgesindeki vatandaşlar, 3 ayrı noktadan yeryüzüne ulaşan ve halk arasında 'acı su' olarak tabir edilen doğal maden suyundan içmek için Ekinözü-İçmeler'e akın ediyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan vatandaşların ilgi gösterdiği İçmeler'de  yaz aylarının gelmesi ile birlikte büyük yoğunluk yaşanıyor. Sağlık açısından faydalı olduğu bilinen acı sudan içmek ve tatillerini geçirmek isteyen yerli turistlerin Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Diyarbakır'dan geldikleri araç plakalarından göze çarpıyor. Ziyaretçi sayısında geçtiğimiz yıllara göre ciddi bir artış yaşanıyor. Bölgedeki otel ve pansiyonlara yerleşenlerin yanı sıra çevre ilçelerden de günübirlik olarak İçmelere gelenlerin sayısı oldukça fazla. Bu ilgi doğal olarak da esnafların yüzünün gülmesini sağlıyor.

İlçenin tanıtımına çok önem verdiklerini, bu kapsamda yaptıkları çalışmaların da meyvelerini almaya başladıklarını ifade eden Çeleğen şunları söyledi

Belediye olarak bu yıl içersinde aylar öncesinden içmelerimizin tanıtımlarına güneydoğu bölgesinde yayın yapan yerel ve ulusal kanallara içmelerimizin tanıtımlarını ve reklamlarını yayınlatıyoruz. Tanıtım çalışmalarımızla bu yıl bayram tatilde sayının artığını gördük. İçmelerdeki sağlık turizmini çok iyi yerlerde göreceğimiz kesin. Benim hayalimde sezon kavramı olmaksızın bir turizm akışı sağlamış Ekinözü var. Sağlık, insanlar için çok önemli. İçmelerimizdeki suyumuzun da birçok hastalığa iyi geldiğine yönelik raporlar mevcut. Biz de Ekinözü Belediyesi olarak suyumuzla ilgili yeni bir tahlil yaptıracağız. Şartlar elverirse şişelenmesi için çaba göstereceğiz. Biz, Ekinözü'nde her alanda bir değişim ve dönüşüm sloganı ile göreve geldik. Kent olarak sağlık turizminden çok önemli girdiler sağlayabiliriz. Yol, tesis, altyapı eksikliklerinin giderilmesi ile birlikte Ekinözü'müzde turizm adına yapılmayacak hiçbir şey yok.

Orta içmelerde kendiliğinden oluşan kükürtlü su havuzunun kenarından alınan toprağı suya karıştırarak elde edilen çamurun birçok hastalığa iyi geliyor . Kükürtlü çamurun yıllardır kullanıldığını ve bunun içinde insanların yüzlerce kilometre kat ederek  ilçe geldiğini belirten Belediye Başkanı Nursi Çeleğen, "Orta İçmelerimizdeki şifalı çamur, deri üzerine sürüldüğü zaman yara ve lekelerin kapanmasına faydalı olan bir çamurdur , Çamuru yüzüne sürerek maske olarak kullanan misafirlerimiz var.  Nörolojik kronik hastalıklara, varis yarası, venöz dolaşım, egzama, sedef, mantar gibi birçok hastalıklara iyi geliyor. Kükürtlü kil çamuru insan vücudunda bir takım dış etkilere, yaralara iyi geldiği söylenir. Deri üzerine sürüldüğü zaman yara ve lekelerin kapanmasına faydalı olan bir çamur. Çamur banyosu günde 3-5 seans uygulanıyor. Çamur bağışıklık ve sinir sistemini de güçlendiriyor. Ciltteki siyah noktaları gideriyor, kas sorunlarına ve strese de iyi geliyor. Çamurun hiçbir yan etkisi yok. Herkes çok memnun. Kendiliğinden oluşan kükürtlü su havuzunda duş alıyorlar ve Böylece vücut kendini yenilemiş oluyor."dedi.

 

Ekinözü’nün Kahramanmaraş’ın Türkiye'de turizm trendi artan yerlerin başında geldiğini ifade eden Başkan Çeleğen , "Bu bayram da önemli bir kalabalık bekliyoruz. Bayramın başlamasına yakın bir zamanda pansiyon ve otellerin yüzde 60'i doldu. Bayramda yine Ekinözü, canlı günler yaşayacak ilçemiz Coğrafyası, Doğası, Havası ,Şifalı Sulları ile birlikte Şifalı Çamuru ve insanımızın misafirperverliği ile gerçekten önemli turizm merkezlerinden biridir.  İlçemiz  Kahramanmaraş’ın önemli bir turizm merkezidir. İnsanımızın buraya gelerek rahat bir tatil geçirebilmeleri bizim için çok önemli. Buraya gelen vatandaşlarımızın burada huzurlu bir tatil geçiriyor.  Ekinözü Belediyesi olarak bunu çok iyi başarıyoruz. Sağlık Turzimi acısından tercih edilecek  önemli bir tatil merkezi olduğunu    dile getirerek Bayram tatili sürecinde 50 bin ziyaretçinin ilçemizde bayram tatillerini geçirmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv