AKSU’DAN, “MEDENİYETİMİZİN KEŞFİ: KUDÜS" PROJESİ

KSÜ Öğrencisi Arzu Aksu, “Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs" Projesi Kapsamında Kudüs’e Gitti

23 Mayıs 2018 Çarşamba 15:12
AKSU’DAN, “MEDENİYETİMİZİN KEŞFİ: KUDÜS
 

AKSU’DAN, “MEDENİYETİMİZİN KEŞFİ: KUDÜS" PROJESİ

KSÜ Öğrencisi Arzu Aksu, “Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs" Projesi Kapsamında Kudüs’e Gitti

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs" projesiyle gençler Kudüs'ü görme imkânı buldu.

Proje kapsamında geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen 'Ecdada Mektup' yarışmasında dereceye giren gençlerden oluşan 180 genç, Kudüs’e giden ilk kafileyi oluşturdu. İlk kafilede ‘Gençlerden Ecdada Mektup 15 Temmuz Şehitlerine” yarışmasında “Gönlümden Dilime ve Kalemime Düşen Satırlar” başlığıyla kaleme aldığı mektupla 18-21 yaş kategorisinde Kahramanmaraş birincisi olan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Kahramanmaraş Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencisi Arzu Aksu da yer aldı.

"Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs" projesiyle gençlerimizin bilgi ve kültürel alt yapılarını sağlam temeller üzerine inşa etmiş bir kuşak olmaları ve geleceğe daha donanımlı şekilde hazırlanmalarını sağlamak, bölgenin başta İslam medeniyeti olmak üzere dünya medeniyetleri açısından önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve inanç, siyaset, kültür, tarih açısından öne çıkan öğeleri gençlerle yerinde paylaşarak Kudüs konusunda bilinç geliştirmek amaçlanıyor.

Proje kapsamında gençler Yafa, Kudüs, Eriha, El Halil, Beytüllahim şehirlerini ziyaret etti. İki gün süren program kapsamında Yafa şehrinde Bahriye Camii, Mahmudiye Külliyesi; Eriha şehrinde Tecrübe dağı ve Lut gölü ziyaretlerinin ardından kadim şehir Kudüs'e hareket edildi. Gençler her adımı tarih ve medeniyet kokan Kudüs topraklarında başta Mescid-i Aksa Camii olmak üzere Zeytin Dağı, Burak Mescidi, Muallak Kayası, Kadim Mescit, Hz. Fatıma Mihrabı gibi tarihi ve dini açıdan önem taşıyan yerleri ziyaret ederek dinlerin, kültürlerin ve medeniyetlerin bir arada bulunduğu coğrafyayı tanıma ve yaşama imkânı buldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen "Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs" projesi yıl içerisinde devam edecek.

 

 

 
 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Linkler
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv