AIPH heyeti EXPO 2023 için, Kahramanmaraş’ta

Kahramanmaraş’ın marka değeri katacak ve bir dünya kenti haline dönüştürecek, Onikişubat Belediyesi vizyon projesi EXPO 2023 ile ilgili çalışmalar ve temaslar hızla devam ediyor.

23 Ekim 2019 Çarşamba 16:19
AIPH heyeti EXPO 2023 için, Kahramanmaraş’ta

Kahramanmaraş’ın marka değeri katacak ve bir dünya kenti haline dönüştürecek, Onikişubat Belediyesi vizyon projesi EXPO 2023 ile ilgili çalışmalar ve temaslar hızla devam ediyor.

EXPO alanımızı incelemek için kente gelen, farklı uluslardan oluşan AIPH (Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği) heyetini Kahramanmaraş’ı ziyaret etti.

EXPO organizasyonları sergi tarihine kadar, yılda en az 1 defa AIPH’ce oluşturulan uluslararası jüri tarafından denetlenmektedir. Bu kapsamda şehrimize gelen heyet ziyaret sonucunda uluslararası jüri tarafından hazırlanacak rapor, AIPH delegelerine ilk genel kurul toplantısında sunulacağını belirtildi.

Heyettekiler, alandaki incelemeleri öncesinde Kahramanmaraş Havalimanı'nda Vali Vahdettin Özkan,  Büyükşehir Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile bir araya gelerek, projeye ilişkin görüşme yapıldı.

Vali Özkan, burada yaptığı konuşmada, “EXPO projesinin Kahramanmaraş’ın dünyada bilinirliğini artıracak çok önemli çalışma olduğunu” söyledi.

Görüşmenin ardından, EXPO 2023 Rekreasyon alanına giderek incelemelerde bulunan heyetle yapılan toplantıda (AIPH) Başkanı Bernard Oosterom şu ifadelere yer verdi:

“EXPO’lar geçmiş ve geleceğin arasında çok önemli bir noktadır. Tam bir kilometre taşıdır. Kahramanmaraş’ın ise özellikle 2023 yılında EXPO’ya ev sahipliği yapması sadece şehir için değil, Türkiye içinde bir dönüm noktasıdır. Elbette ki hükümetler düzeyinde, çeşitli çalışmalar yürütülüyor ve yapılıyor ancak, biz her bir vatandaş olarak bu farkındalıkla geleceğimiz için hareket etmeliyiz. EXPO’nun Kahramanmaraş’a bıraktığı miras sadece yeşil ve vatandaşların keyif alacağı bir alan olarak değil, aynı zamanda tüm vatandaşların yeşile, çiçeğe karşı farkındalığını artırıp şehri yeşil anlamında çok önemli bir noktaya taşıyacaktır. Tabi ki bu uluslararası bir bahçecilik sergisidir. Bu etkinliğin şehirlere ve ülkelere kattığı değerlerden birisi de uluslararası ilişkilerdir. Şehirler birbirleriyle etkileşim halinde olurlar. Bölgede biraz eksik olan inivasyona çok katkı sunacaktır”

AIPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe ise şunları kaydetti:

 “Expo’nun Kahramanmaraş’a katacağı değer konusunda çok iyi öngörülerimiz var. Şehre çok büyük bir değer katacak. Kentin insanları bu alanı ziyaret ettiğinde eşsiz tecrübelerle karşılaşacaklar ve ülkedeki bahçecilik endüstrisinde gelişimine katkıda bulunacak. Bu EX0,PO için Başkan Hanefi Mahçiçek dünyadaki bütün ülkeleri gezdi ve gördüğü eşsiz güzellikleri bu alana kazandırmak için çalışmalarını ekibiyle beraber sürdürüyorlar. Bizde onların çalışmalarından gayet memnunuz.”

 

AIPH Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu Süs Bitkileri İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Yılmaz, “Kahramanmaraş önce ülkede sonrada dış ülkelerdetanınabilirliği artacaktır. Birçok ülkeden birçok vatandaş buraya ziyarete gelecek ya da buradan yer alıp kendi ürünlerini sergileyecekler. Bu yerin Kahramanmaraş için dünyaya açılan bir yüzü olacağı düşüncesindeyim.” diye konuştu.

Toplantının ardından şehrimizin tarihi Kapalı Çarşısını gezen heyet, el ürünlerimize ve Kahramanmaraş’ın tatlarına hayran kaldı. Dondurmamızdan da tadan AIPH Heyeti, “eşsiz bir lezzet olduğunu, bunu tüm dünyanın bilmesi gerektiğini” ifade ettiler.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv