95 BİN KİLOMETRE KOŞTU

Türkiye'nin ilk ultra maraton sporcusu olma özelliği taşıyan 63 yaşındaki Şükrü Meriç, 15 yıllık aktif spor hayatı boyunca, yaklaşık olarak toplam 95 bin kilometre koştu.

03 Kasım 2011 Perşembe 10:22
95 BİN KİLOMETRE KOŞTU

Aslen Kahramanmaraşlı olan ve Almanya'da yaşayan Meriç, çocukluk döneminde başladı. Önce semt sahalarında koşan Meriç, üniversite eğitimine kadar bu sporu amatör olarak yapmaya devam etti. 30 yıl önce Almanya'ya yerleşen Meriç, 1986 yılından itibaren ultra maratonla ilgilenmeye başladı. 1995 yılına kadar birçok organizasyonda Türkiye'yi temsil eden Meriç, bu tarihe kadar 95 bin kilometre koştu.

Zaman zaman memleketi Kahramanmaraş'a geldiğini ve gittiği her yere spor çantasını da götürdüğünü belirten Meriç, ''Profesyonel olarak sporu bıraksam da koşmaya devam ediyorum. Çok önemli bir mazeretim olmadığı takdirde günde 10-12 kilometre koşuyorum'' dedi.
Avrupa'da birçok yarışa katıldığını anlatan Meriç, şöyle konuştu:
''42 kilometrenin üzerindeki yarışlara ultra maraton deniyor. Ben de koşmaya 100 kilometrenin üzerinde başladım. 36 kez 100 kilometre koştum. Sonra 150, 200 ve 100 mil koştum. Ardından 24 saat, 48 saat ve 6 günlük yarışlarına katıldım. Hepsinde de Türkiye'yi temsil ettim. 24 saatlik yarışta 212, 48 saatlik yarışta 340 kilometre koşarak Almanya rekoru kırdım. 6 günlük yarışta ise 811 kilometre koştum. Katıldığım yarışlarda 1 birincilik, 2 ikincilik, üçüncülük ve dördüncülük elde ettim.''

15 yıllık aktif spor hayatı içerisinde 95 bin kilometre koştuğunu anlatan Meriç, şu anda ise yılda ortalama 1500 kilometre koşmaya devam ettiğini ifade etti.
Ultra maratonun Türkiye'de bilinen bir spor olmadığını kaydeden Meriç, Türk atletizminin geçmişte iyi yerde olmasına rağmen gereken ilginin gösterilmemesinden dolayı duraklama dönemine girdiğini savundu.

Almanya'da yılda 3750 yarışın gerçekleştirildiğini aktaran Meriç, Almanya'nın her köyünde halk koşusu gerçekleştirildiğine işaret etti.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
Özel Haber
Hava Durumu
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
E-Gazete
Karikatür
Sen de Yaz
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri
Siz de yazmak istemez misiniz?
Ziyaretçi Defteri
Arşiv